Podróż

WROCŁAW – UNIKATOWE MIASTO

Wrocław to niezwykły punkt na mapie Polski. Cechą charakterystyczną tego miasta jest niewątpliwie Rynek, należący do grona największych w Europie. Ratusz znajdujący się na Rynku to aktualnie siedziba Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Jego wygląd jest tak unikatowy, iż z pewnością nie dałoby się go pomylić z żadnym innym ratuszem. Ponadto, na jego wieży umieszczony jest najstarszy zegar w Polsce – znajduję się on tu od 1368 roku.

Niezwykłą atrakcją miasta jest także Panorama Racławicka. Dzieło to zostało stworzone z okazji 100 rocznicy insurekcji kościuszkowskiej, a jego autorami są Jan Styk i Wojciech Kossakowski.
Miasto to obfituje w liczne kościoły: św. Idziego, Świętego Krzyża i św. Bartłomieja, św. Marcina, NMP na Piasku, św. Elżbiety, św. Marii Magdaleny, św. Doroty, Stanisława i Wacława, Bożego Ciała, Imienia Jezus, św.Macieja, św.Klary, św.Wojciecha, św.Łazarza, Świętej Trójcy. Znajduje się tu także Katedra św. Jana Chrzciciela, Cerkiew św. Cyryla, Metodego i Anny, a także klasztor Bernardynów.

Są tu również liczne muzea: oddział Muzeum Narodowego, Muzeum Archidiecezjalne, Muzeum Architektury, Muzeum Mineralogiczne i Geologiczne oraz Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne. Punktem wartym odwiedzenia jest także Pałac Arcybiskupi oraz Biblioteka im. Ossolińskich.

Nie da się ukryć, iż jest to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, bogate w cuda architektoniczne. Zapewne zachwyci ono każdego zwiedzającego.

Categories: Podróż